بوتاکس چیست و مکانیسم عملکردش در بدن به چه صورت است

سه شنبه,21م دی,1395 - 22:30
بوتاکس چیست و مکانیسم عملکردش در بدن به چه صورت استمقدمه

بوتاکس :
همیشه و در همه حال از گذشته تا کنون بشریت به دنبال اهدهف مشترک در زمینه های متفاوتی مثل شهرت   ثروت  جاودانگی و زیبایی بوده که مبحث مقاله ما درباره بحث مهم زیباییست. که به خصوص در دنیای مدرن امروزی توجه بیشتری به آن شده و اکثر غریب به اتفاق مردم میل و گرایش شدیدی به زیبایی و جاودانگی دارند برای همین روش علمی بسیار نوینی به نام تزریق بوتاکس برای جوان نشان دادن عضلات صورت ابداع شد که در ادامه به برسی طرز کار و مواد سازنده این دارو اشاره می کنیم.مواد تشکیل دهنده بوتاکس

همان طور که در مقدمه هم به این موضوع اشاره کردیم بوتاکس نوعی داروست که جهت برطرف کردن چین و چروک پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود. در حقیقت این دارو شکل تخلیص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این باکتری بی هوازی است و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی آنرا به مدت 15 دقیقه در آب جوش قرار دهید. در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را تخلیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوزاژ مناسب آماده می کنند.
مکانیسم عملکرد بوتاکس


چین و چروک های صورت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد . که مهم ترین عامل آن انقباض و جمع شدن عضلات صورت به خصوص در ناحیه بین ابرو ها و پیشانی است که باعث به وجود آمدن چروک و فرورفتگی در پوست می شود. پس از سپری شدن سال های متوالی این چروک ها تثبیت شده و بر روی این نواحی می ماند و چهره را پیر نشان می دهد.

حال برای اینکه یک عضله منقبض شود باید امواج عصبی مربوطه بتواند از طریق عصب به عضله برسند. بوتاکس مانع انتقال جریان مربوطه از عصب به عضله می شود لذا عضله دیگر قادر به انقباض نخواهد بود و شل خواهد شد و از آنجائیکه چین و چروک های پوستی، ناشی از انقباض عضله زیرین پوست است، با شل شدن عضله چین و چروک ها نیز برطرف می شوند. خوشبختانه بوتاکس به طور انتخابی اعصاب حرکتی را موقتاً فلج می کند و بر روی عصب های حسی تأثیری ندارد و لذا بعد از تزریق بوتاکس حس ناحیۀ تزریق شده تغییری نخواهد کرد.


البته نمی توان گفت که طرفداران این داروی زیبایی تنها خانم ها هستند زیرا با توجه به برسی های انجام شده 6% استفاده کنندگان را گروهی از آقان که به زیبایی و جوانی خود اهمیت می دهند تشکیل می دهند.


 بوتاکسفواید استفاده از بوتاکس


_ التیام درد مبتلایان به میگرن
_  درمان اسپاسم و سفتی عضلات آرنج و مج و انگشت ها 
_ درمان گجی گردن و درد های ناشی از سفتی بعضی از عضلات گردن
_ برای درمان تعریق بیش از حد 
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید


 

 

برچسب ها :
تعداد بازدید : 16